Inicjując, a następnie realizując działania w tych i innych obszarach biznesowych bierze się pod uwagę ryzyka, których materializacja mogłaby przyczynić się do nieosiągnięcia zamierzonych celów strategicznych i operacyjnych, w tym również wpłynąć na zdolność organizacji do zapewnienia ciągłości funkcjonowania, zarówno krajowego systemu elektroenergetycznego, jak i samej spółki. Zarządzanie ryzykami w każdym z obszarów, polega na systematycznym stosowaniu zaplanowanych i skoordynowanych działań, procedur oraz praktyk, które pozwalają na ograniczanie lub eliminowanie możliwości urzeczywistnienia się ryzyk, a także minimalizację negatywnych skutków ich wystąpienia lub wykorzystanie ich pozytywnych konsekwencji.
Na działania w zakresie zarządzania ryzykiem, podejmowane na poziomie strategicznym i operacyjnym, nałożony jest proces identyfikacji, oceny i monitorowania ryzyk. Zgodnie z obowiązującą w PSE Polityką zarządzania ryzykiem, proces ten obejmuje wszystkie obszary działalności spółki.
W spółce stosowana jest Metodyka oceny ryzyk w PSE S.A. oraz spółkach zależnych, która stanowi podstawowy dokument określający bazę pojęciową i podejście metodyczne wykorzystywane w procesie identyfikowania i oceny ryzyk szczególnie istotnych dla spółki i/lub KSE.
W okresie objętym raportem przeprowadzono aktualizację Metodyki, która poszerzyła sposób oceny ryzyk katastrofalnych (ryzyka o bardzo małym prawdopodobieństwie wystąpienia i bardzo dużych skutkach) oraz uwzględniła wprost scenariusze regionalnego i krajowego kryzysu elektroenergetycznego w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/941 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie gotowości na wypadek zagrożeń w sektorze energii elektrycznej, uchylające dyrektywę 2005/89/WE. Określono też sposób stosowania dodatkowych miar ryzyka, szczególnie użytecznych w przypadku oceny ryzyk katastrofalnych i scenariuszy kryzysów elektroenergetycznych – wartości zagrożonej (ang. Value at Risk) i oczekiwanej straty warunkowej (ang. expected shortfall).
Metodyka i towarzyszące jej rozwiązania narzędziowe wspierają m.in.:
- identyfikowanie kluczowych ryzyk związanych z funkcjonowaniem organizacji, w tym w szczególności dotyczących działalności operacyjnej, eksploatacyjnej i inwestycyjnej,
- ocenę zidentyfikowanych ryzyk, ich kwantyfikowanie oraz przedstawienie w formie rankingu,
- określanie związków pomiędzy zidentyfikowanymi ryzykami,
- typowanie scenariuszy ryzyk katastrofalnych,
- prowadzenie bieżącego monitoringu ryzyk, w tym monitorowanie trendów oraz dostarczanie syntetycznej informacji zarządczej dotyczącej ryzyk.
Proces identyfikacji, oceny i monitorowania ryzyk jest wspierany przez system monitorowania ryzyk. System stanowi bazę wiedzy na temat ryzyk związanych z działalnością spółki oraz KSE.
W PSE w ramach ciągłego doskonalenia rozwiązań organizacyjnych, procesowych i technologicznych podejmowane są inicjatywy ukierunkowane zarówno na podnoszenie efektywności i bezpieczeństwa funkcjonowania KSE oraz spółki, jak i na ograniczanie bądź skuteczniejsze zarządzanie ryzykami.