Regulacje prawne
Nasza spółka jako zamawiający prowadzi postępowania o udzielenie zamówień na dostawy, usługi i roboty budowlane publiczne i niepubliczne na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (ustawa Pzp) wraz z aktami wykonawczymi oraz Procedurami udzielania zamówień w PSE.
Warunki udziału w postępowaniu
O udzielenie zamówienia w PSE mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia oraz spełniają następujące warunki:
- posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
- posiadają wiedzę i doświadczenie;
- dysponują odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
- mają sytuację ekonomiczną i finansową pozwalającą na realizację zamówienia.
Tryby udzielania zamówień
Szczegółowy sposób prowadzenia postępowań określają przepisy ustawy Pzp oraz Procedury udzielania zamówień w PSE.
W celu zachowania transparentności działań, postępowania o udzielenie zamówień publicznych oraz niepublicznych przygotowujemy i przeprowadzamy zgodnie z fundamentalnymi zasadami zamówień wynikającymi z zapisów ustawy Pzp oraz Procedury udzielania zamówień, tj. zasadami:
- uczciwej konkurencji,
- bezstronności i obiektywizmu,
- równego traktowania wykonawców,
- przejrzystości.
Jako zamawiający przestrzegamy wymienionych zasad w fazie zarówno przygotowywania, jak i prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, podczas opracowywania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, powoływania komisji przetargowych oraz w trakcie prowadzenia postępowań. Czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowań o udzielenie zamówień wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm.
Zasada uczciwej konkurencji
Zasada uczciwej konkurencji jest najważniejszą zasadą prowadzenia i rozstrzygania postępowań przetargowych. Ma za zadanie umożliwić każdemu zainteresowanemu podmiotowi równy dostęp do informacji o zamówieniach oraz do samych zamówień. Dotyczy m.in. opisu warunków udziału w postępowaniu, a także sposobu przekazywania oświadczeń, wniosków, zawiadomień oraz informacji.
Niekiedy poszczególne tryby przetargowe narzucają również minimalną liczbę potencjalnych wykonawców, gwarantującą zachowanie zasady uczciwej konkurencji.
Prowadzenie postępowania w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji wymaga przestrzegania następujących reguł:
- dopuszczenie do udziału w postępowaniu wielu wykonawców,
- określenie wymagań gwarantujących dostęp do zamówienia tylko wykonawcom wiarygodnym,
- określenie warunków zamówienia w sposób umożliwiający wykonawcom przygotowanie konkurencyjnych ofert.
Zasada równości
Zasada równości, zwana również „zasadą równego traktowania ubiegających się o zamówienie”, oznacza, że zamawiający nie może stosować wymagań preferujących określonego wykonawcę, ponieważ wszystkich wykonawców należy traktować na równych prawach, z zachowaniem tożsamych kryteriów. Przestrzeganie zasady równego traktowania polega przede wszystkim na stosowaniu wobec wszystkich wykonawców jednej miary, czyli stawianiu takich samych wymagań, stosowaniu takiej samej weryfikacji spełnienia wymagań oraz konsekwencji w ich egzekwowaniu.
Prowadzenie postępowania w sposób gwarantujący równe traktowanie wykonawców wymaga przestrzegania następujących reguł:
- określenie wymagań w sposób jednakowy dla wszystkich wykonawców zainteresowanych uzyskaniem zamówienia,
- określenie takiego samego dla wszystkich sposobu potwierdzenia spełnienia wymagań,
- rozstrzygnięcie - poprzez porównanie złożonych przez wykonawcę informacji i dokumentów z wymaganiami - czy wykonawcy spełniają wymagania i podjęcie decyzji określonych w warunkach zamówienia stosownie do wyników oceny.
Zasada przejrzystości
Przejrzystość oznacza jasne i jednoznaczne reguły postępowania. Jednym z wymogów służących przestrzeganiu zasady przejrzystości w trakcie prowadzenia postępowania jest jawność rozumiana jako umożliwienie wszystkim zainteresowanym uczestnikom postępowania dostępu do informacji na równych zasadach oraz podejmowanie wszystkich czynności z zachowaniem maksymalnej bezstronności i obiektywizmu.