- Postęp technologiczny w obszarze zbierania i przetwarzania danych będzie miał wpływ na znaczenie OSP jako dysponentów HFD (High Frequency Data)
We współczesnej gospodarce coraz większą rolę odgrywają pozyskiwane z wysoką częstotliwością dane pokazujące aktywność gospodarczą. Wraz z postępem technicznym w dziedzinie opomiarowania, w coraz większym stopniu możliwe staje się zbieranie i analiza danych z realnej gospodarki, w tym od dostawców energii. PSE pełnią rolę Operatora Informacji Rynku Energii i nadzorują powstanie i rozwój Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii.
- Przemiany technologiczne w obszarze magazynowania i wytwarzania energii wpływają na zmianę struktury generacji oraz charakteru sieci przesyłowej i roli OSP
W Polsce trwa dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej opartej na fotowoltaice, która zaczęła w roku 2020 odgrywać zauważalną rolę w krajowym miksie energetycznym i której znaczenie systematycznie wzrasta. Firmy wytwórcze przygotowują się do realizacji projektów elektrowni wiatrowych off-shore. Działają już pierwsze magazyny energii o skali komercyjnej, takie jak magazyn BESS na Pomorzu. W efekcie upowszechniania się nowych technologii konieczne będzie dostosowanie do nowego modelu i przestrzennej alokacji generacji zarówno sieci dystrybucyjnych zarządzanych przez firmy dystrybucyjne, jak i sieci przesyłowych, którymi zarządzają PSE.
Sektor fotowoltaiki rozwija się przede wszystkim w oparciu o małe, przydomowe instalacje prosumenckie oraz niewielkie instalacje komercyjne. Zmiany zasad rozliczania prosumentów w roku 2022 nieznacznie spowolniły ten proces, jednak grupa aktywnych prosumentów wciąż się poszerza. Coraz poważniejszym wyzwaniem jest obsługa tej grupy konsumentów i wytwórców oraz zarządzanie wytwarzaną przez nich energią w ramach istniejącej infrastruktury sieci dystrybucyjnej i przesyłowej.
Barierą w rozwoju energetyki odnawialnej wciąż jest problem magazynowania energii w okresach jej nadmiernego wytwarzania, aby dało się ją wykorzystać w czasie, kiedy generacja ze źródeł OZE jest niemożliwa (nie wieje wiatr, jest noc itp.). Brak efektywnych technologii magazynowania do niedawna uniemożliwiał rozwiązanie tego problemu. W ostatnich latach komercyjne wykorzystanie magazynów energii staje się coraz powszechniejsze. Rozwojowi technologii sprzyjają: spadek kosztów podzespołów, rozwój komercyjnych instalacji magazynujących energię na potrzeby systemów energetycznych, a także dynamiczny rozwój technologii teleinformatycznych i pomiarowych umożliwiających zarządzanie źródłami rozproszonymi. Jednocześnie na świecie rozwijają się inne technologie magazynowania energii, takie jak technologie power-to-gas oraz elektrolizy wodoru. Wodór jest coraz częściej traktowany jako przyszła technologia magazynowania i transferu energii.
- Rządowa polityka budowy energetyki jądrowej w Polsce
W roku 2022 trwały negocjacje z potencjalnymi inwestorami dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce i podjęte zostały ważne decyzje o kierunkach rozwoju krajowej energetyki jądrowej. Pierwsze, przedprojektowe umowy z wykonawcami zostały zawarte pod koniec roku. Planowane terminy oddania pierwszych bloków jądrowych w Polsce (pierwsza połowa następnej dekady) są kluczowe również dla procesu coal-exit i wyzwań, jakie stanowią starzejące się bloki węglowe, wciąż stanowiące rdzeń KSE.
- Rozwój rynku europejskiego i wzrost wymiany międzynarodowej wpływają na długookresowy proces konwergencji cen w Europie
Rozwój rynku europejskiego, wspierany kolejnymi regulacjami, skutkuje wzrostem skali wymiany transgranicznej. Budowa wspólnego rynku opartego na strefach cenowych wpływa na proces rozwoju krajowej sieci przesyłowej i wymusza jej dostosowanie do nowej skali i kierunków przepływów transgranicznych. W średnioterminowej perspektywie może być także źródłem dodatkowych kosztów dla operatorów sieci przesyłowych ze względu na konieczność częstszego stosowania działań zaradczych podejmowanych poza rynkiem.
- Dyskusja nad reformą modelu rynku (market design) elektroenergetycznego
Kryzys energetyczny wywołany spadkiem podaży surowców energetycznych i gwałtownym wzrostem ich cen, w 2022 r. pogłębiony przez konflikt rosyjsko-ukraiński, zapoczątkował europejską dyskusję nad korektą modelu rynku. W wyniku prowadzonych rozmów już w 2023 r. KE przedłożyła pod dyskusję projekt zmian mających na celu przyspieszenie penetracji rynku przez OZE i jednoczesne przyspieszenie phase-out gazu ziemnego jako paliwa przejściowego, a także obniżenie wrażliwości cen energii dla odbiorców końcowych, a zwłaszcza konsumentów indywidualnych, na zmienność cen paliw kopalnych. Zmiany te, w założeniu, mają uzupełnić Europejski Zielony Ład (ang. European Green Deal) i program REPowerEU.
- Europejska polityka klimatyczna coraz mocniej wpływa na wzrost kosztu generacji ze źródeł emisyjnych
Na sytuację krajowego systemu elektroenergetycznego, a zwłaszcza na kondycję wytwórców wykorzystujących konwencjonalne źródła generacji, wpływa także – w coraz większym stopniu – polityka klimatyczna UE i rosnąca presja, zarówno regulacyjna, jak i cen ETS, na przyspieszony coal-exit. Podstawowym narzędziem tej polityki są tzw. ETS-y – uprawnienia do emisji, których ceny są ustalane rynkowo. Wzrost cen ETS-ów jest obserwowany od kilku lat. W roku 2022 cena jednostki, po przejściowych wahaniach w III kwartale, utrzymywała się w okolicach rekordowych poziomów 80-90 euro. To skutkowało znaczącym wzrostem ceny energii wytwarzanej w źródłach emisyjnych, multiplikując efekt wzrostu cen spowodowanego sytuacją na rynku surowców energetycznych. Ostatecznie, ceny ETS-ów na rynkach europejskich znacznie wzrosły. Dla części krajów europejskich, w tym w szczególności dla Polski, coal-exit będzie poważnym wyzwaniem technologicznym ze względu na wysoki udział technologii węglowych w generacji krajowej i czas potrzebny na wprowadzenie nowych technologii.
- Powrót do równowagi na rynkach surowców energetycznych
Rynkowe ceny węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego po spektakularnych wzrostach w I połowie roku, przyspieszonych dodatkowo wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej, w marcu ustabilizowały się, a w II połowie roku spadły. Pod koniec roku ceny wszystkich surowców energetycznych były na poziomach – sprzed wybuchu wojny, choć wciąż wyższych od średnich wieloletnich. W I kwartale 2023 r. obserwowaliśmy dalsze spadki cen w okolice poziomów sprzed 2021 r., wywołane obawami o globalną recesję i nadwyżkami podaży.