Zintegrowane rynki europejskie pozwalają na poprawę stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego, umożliwiając import energii w okresie jej niedoboru i eksport w okresie nadmiaru, jeżeli tylko w innych systemach elektroenergetycznych w Unii Europejskiej występuje możliwość sprzedaży bądź zakupu dodatkowej energii. Paneuropejski zasięg mechanizmów rynkowych pozwala na optymalizację wykorzystania zasobów na obszarze całej Unii, obniżając koszty dostaw energii oraz podnosząc ich bezpieczeństwo i niezawodność.
Zaangażowanie PSE w wymienionych obszarach obejmuje działania wdrożeniowe i rozwojowe na poziomie europejskim, regionalnym i lokalnym. Koordynacja działań, mająca na celu w szczególności zapewnienie terminowego osiągania wymaganych zdolności biznesowych w obszarze łączenia rynków, odbywa się w ramach utworzonego w spółce dedykowanego zadania biznesowego realizowanego przez pracowników merytorycznych wspieranych przez powołany do tego celu zespół organizacyjno-kompetencyjny. W ten sposób, poza realizacją bieżących zadań z obszaru łączenia rynków, w naszej organizacji budowane są kompetencje pozwalające na sprawne wdrażanie przyszłych zmian.
Jednolite rynki dnia następnego i bieżącego są prowadzone przez Wyznaczonych Operatorów Rynku Energii (NEMO) z udziałem OSP i pozwalają na wymianę energii na rynku hurtowym z wyprzedzeniem do jednej godziny.