Plan rozwoju sieci przesyłowej ( PRSP ) określa przedsięwzięcia rozwojowe sieci przesyłowej, których realizacja ma zapewnić w perspektywie długoterminowej pokrycie krajowego zapotrzebowania na moc i energię elektryczną. Do głównych czynników wpływających na kierunki rozwoju sieci przesyłowej należą: wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, rozwój źródeł wytwórczych oraz konieczność zwiększenia wykorzystania połączeń transgranicznych.
PRSP określony na lata 2023-2032 uwzględnia pierwszą rewolucję technologiczną zgodną z wzorcami pochodzącymi z bardzo rozwiniętych systemów elektroenergetycznych z dużym udziałem OZE w miksie wytwórczym. Mowa o budowie linii HVDC łączącej dwa wyraźnie zarysowujące się obszary Polski – północ i południe. Celem tej inwestycji jest umożliwienie przesyłania energii z lądowych i morskich źródeł wiatrowych z północy kraju do zakładów przemysłowych zlokalizowanych na południu Polski. Alternatywą wobec tego przedsięwzięcia – okupioną istotnymi i kosztownymi ograniczeniami – byłaby rozbudowa sieci 400 kV.
PRSP na lata 2023-2032 powstał na bazie kilkuletnich doświadczeń w stosowaniu nowatorskich analiz techniczno-ekonomicznych, w tym metod probabilistycznych, do planowania inwestycji w sieć przesyłową. Przy jego opracowaniu korzystano z metod i narzędzi obliczeniowych wypracowanych w poprzedniej edycji PRSP . Nakreślenie zbioru inwestycji w sieć zostało poprzedzone fundamentalną analizą scenariuszy rozwoju otoczenia i wnętrza systemu elektroenergetycznego – po to, by wytypować inwestycje wnoszące wkład w bezpieczeństwo zasilania odbiorców w każdych warunkach.
Inwestycje uwzględnione w PRSP 2023-2032 mają na celu wsparcie:
- zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej do osiągnięcia celu krajowego w zakresie udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii,
- rządowego planu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku,
- rządowego planu budowy mocy jądrowych,
- przyłączeń nowych jednostek wytwórczych zgodnie z wynikami aukcji rynku mocy na lata 2023-26,
- poprawy warunków zasilania, w tym minimalizacji ograniczeń sieciowych w całym systemie – szczególnie w kontekście planowanej budowy źródeł odnawialnych (wiatrowych) w Polsce północnej; zarówno na morzu, jak i na lądzie.
Przy sporządzaniu PRSP 2023-2032 brano pod uwagę uwarunkowania prawne wynikające z:
- koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju,
- planów zagospodarowania przestrzennego województw,
- Polityki energetycznej Polski,
- 10-letniego planu rozwoju ENTSO-E TYNDP,
- realizacji umów o przyłączenie oraz określonych warunków przyłączenia do sieci przesyłowej,
- realizacji innych zobowiązań, w tym uzgodnień z OSD,
- regulacji unijnych.
Podstawą sporządzenia PRSP 2023-2032 były uwarunkowania określone m.in. w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. (zatwierdzona przez Radę Ministrów 2 lutego 2021 r.), a także w Krajowym Planie na Rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK) i Programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Założenia z nich wynikające zostały uzupełnione o aktualny stan wiedzy naszej organizacji na temat możliwych kierunków przyszłych zmian w sektorze elektroenergetycznym. W ocenie PSE, uzupełnienia te pozostają spójne z kierunkami określonymi w wymienionych dokumentach, zakładających, że w KSE w najbliższych kilkudziesięciu latach dokonają się istotne zmiany strukturalne.