Zero waste czyli MOCna strona człowieka
Grant został przyznany na budowę jadłodzielni w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Godowie.
Rozwój sieci jadłodzielni w polskich miastach i gminach pozytywnie świadczy o wzroście świadomości i wrażliwości społecznej. Ratowanie żywności przed zmarnowaniem oraz przeciwdziałanie zbędnej nadprodukcji produktów spożywczych to we współczesnym świecie jedna z ważniejszych kwestii, która w dalszym ciągu wymaga konsekwentnych działań. Według danych Najwyższej Izby Kontroli najwięcej jedzenia, bo aż 60%, trafia do śmieci prosto z naszych domów.
Jedną z form walki z marnowaniem żywności są właśnie jadłodzielnie. Są to inicjatywy oddolne, które wyrażają potrzebę lokalnej społeczności. Głównym celem jest ratowanie jedzenia, jednak ich znaczenie wykracza poza ramy zero waste. Jadłodzielnie w sposób naturalny pełnią funkcję medium pomiędzy mieszkańcami z danej okolicy, łącząc potrzebujących z tymi, którzy mają się czym podzielić. Jadłodzielnia to miejsce, gdzie można zostawić dla innych nie tylko nadwyżkę pieczywa z piekarni czy skrzynkę warzyw z bazarku. Trafiają do niej również duże ilości gotowych potraw świątecznych. Kto z nas w przygotowaniach do tegorocznej Wigilii nie przeliczył się z ilością sałatki warzywnej, kutii czy domowych ciast?
Konieczność aktywnego działania zauważyła między innymi Gmina Godów, która dzięki realizacji projektu dołożyła ważną cegiełkę do procesu rozwoju świadomości w sferze zrównoważonego korzystania z zasobów wśród lokalnej społeczności.
Więcej inicjatyw społecznych laureatów IV edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie” można znaleźć w zakładce „Poprzednie edycje”.